• +36 (62) 430 823 | 6725 Szeged, Kálvária sgt. 38.
  • Bőrgyógyászat: Hétfő, szerda: 13:00 - 17:00 | Bőrsebészet: Csütörtök: 13:00 - 17:00

Tanácsok a bőrápoláshoz

A bőrápolás tulajdonképpen velünk született "tevékenységi kényszer", hiszen állandó tisztántartása - akárcsak az állatvilágban - betegségeket előzhet meg.

Ezen a "primitív" tevékenységen azonban már feltehetően az ősember is túllépet, amikor testét állati bőrökkel védte a külső behatásoktól, de erre vonatkozó írásos emlékeink csak az ókorból származnak.

Szinte közhelynek számít a szépséges Kleopátra emlegetése e tárgykörben, aki különböző bőrfrissítő, regeneráló kúrát alkalmazott fiatalsága megőrzésére, de Hippokrátészen kívül számos antik orvos és alkimista feljegyzései döbbentenek rá minket, a mai kozmetikumok milyen ősi eredetűek!     

A régi receptúrák szerint ma is készítünk borogató, lemosó, tisztító oldatokat, főzeteket, bőrpuhító vagy épp hámlasztó kenőcsöket, különféle krémeket, növényi és ásványi olajokat, s csak a technológiák fejlődésével alakítottunk ki belőlük habokat, spray-ket, zseléket, lipokrémeket és liposzómás készítményeket.
A modern felfogás szerint a szerek legyenek minél semlegesebbek savi vegyhatásukat, zsírosságukat tekintve, s a "fragrance"-ok helyett ismét a természetes illatanyagokat kedveljük. Újdonságnak igazán csak a fényvédők számítanak. Ezeket ma már a ruházat is tartalmazhatja, ha ilyen hatású öblítőszereket használunk.

Sok kozmetikum tartalmaz detergenseket (pl. lauryl-sulphat) és tartósítószereket (pl. paraben és származékai) valamint színezékeket (pl. titan-dioxid). Ezek némelyike allergiás bőrkiütéseket okozhat az érzékeny embereknél, de tudjuk, hogy rákkeltők is lehetnek. A kőszénkátrány alapú, azaz fekete és barna hajfestékek használói különféle megbetegedéseknek, például nem-Hodgkin limfóma kockázatának teszik ki magukat. A testápolók számos olyan anyagot tartalmaznak, amelyek egymással kölcsönhatásba lépve képeznek rákkeltő vegyületeket, például nitrózaminokat.

Az igazság az, hogy egyre kevésbé szeretek felírni kenőcsöket, mert a betegségek eredete belső, s legfeljebb elfojtjuk a tüneteket pl. szteroidokkal, hormon vegyületekel, amik még mindig ártalmatlanabb segítségünknek tudhatók, mint a helyettük mostanában javasolt immun elnyomó takrolimusz, pimekrolimusz készítmények, melyek mellékhatásai még súlyosabbak. Nem lenne ildomos mai tudásunk birtokában pl. kőolajszármazékból készült  kencéket sem használnunk, de hiába írnék fel pl. disznózsírt vagy egzotikus olajakat, a patikák nem tartanak ártalmatlan alapanyagokat. A paszták, hintőporok mellett pedig a tabletták gyártása során is használják a gyárak a talkumot - ami már régen a rákkeltők listáján van - , hogy csak egyet említsek a veszélyes komponensekből.

Ezért fontosak a természetes alapú készítmények a bőrgyógyászati, kozmetikai szerek között épp úgy, mint  ahogy a vitaminokban is az ilyen eredetűeket részesítem előnyben. A házilag készített természetes szereknek előnye, hogy természetes ásványi és növényi eredetű alapanyagúak, a környezetben biológiailag lebomlanak. Ön is olyan krémeket vásároljon inkább, amelyeket erre szakosodott, környezettudatos cégek készítenek, forgalmaznak.

Néhány tippet azért adok az otthon elkészíthető szépítőszerekről.

kepek-1239.jpg

Szemápolás

  • Két csészényi meleg vízben oldjon fel egy evőkanál sót! Miután kissé lehűlt, a sós lébe mártott vattadarabbal borogassa a szemhéját! Nem csíp, így nyugodtan a szembe is bekerülhet.
  • Két réteg pamut vagy lenvászon közé tegyen nyers, reszelt burgonyát, tegye a szemére, pihenjen így kb. 15-20 percig.
  • A szempilláknak jó tesz, ha néha olívaolajjal ecseteli be.
kepek-1240.jpg

Ajak, fogak és íny
 
A fogkrémekben sok veszélyes kémiai anyag van. Édesítő anyaguk általában szaharin vagy aszpartám, habzóanyagként lauryl-sulphatot tesznek beléjük. Bár 2004-ben betiltották, még előfordul bennük a rákkeltő triclosan, és zömük tartalmaz fluort, ami egyáltalán nem veszélytelen. Lehet bennük ezen kívül etanol, propylen-glycol (fagyálló), formaldehid, ammónia, rákkeltő színezék, a titán-dioxid, mesterséges ízesítő is.

Az ajkakat puhán tartja és óvja a mandulaolaj. Minden évszakban egyen sok  nyers zöldséget, ez jót tesz az egészségének és a fogínyének is.

Szájöblítő: fél teáskanálnyi sóból és fél liter víz enyhítheti a fogászati beavatkozás utáni ínyfájdalmat, sőt, torokfájdalomra is kiváló. Rágjon szegfűszeget, mely a jó lehellet mellett kitűnő fertőtlenítőszer. Ha ínye begyulladt, vagy foga fáj, cseppentsen rá, vagy tegyen a lyukba egy szegfűszeget!

Fogmosás
Két púpozott kiskanál szódabikarbónából és egy kiskanál citromléből vagy vízből készített pépppel mossa meg a fogát, majd hideg vízzel öblögessen. Egy csepp fodormentaolajjal vagy oreganó olajjal keverve még fertőtlenítésre is kitűnő, és jó ízű.

kepek-1241.jpg

Fejbőr, haj és szakáll
    
Sampon helyett egy csésze kézmeleg vízbe keverjen bele egy tojássárgáját, hajmosáskor jó alaposan dörzsölje be a fejbőrébe, majd öblítse le 10-20 perc múlva!  Tehet bele egy egész citrom levét is, ettől fényesebb lesz a haja.

Száraz haj esetén a hajmosás után az utolsó öblítővízbe tegyen két teáskanálnyi joghurtot, és ezzel öblítse le a haját! Segíthet az is, ha a még nedves fejbőrbe egy evőkanálnyi majonézt dörzsöl. Egy órán át hagyja állni, kevés samponnal mosson fejet újra, és öblítse jól le!

Az utolsó öblítőbe kevert ecet (barna hajúaknak) vagy citromlé (szőkéknek) csillogóvá teszi a hajat. A citromos öblítés a nagyon zsíros fejbőrnek is jót tesz.

Tegyen egy kancsóba púpozott evőkanálnyi rozmaringlevelet, és öntse le 3 deciliter forrásban lévő vízzel! 15 percet hagyja ázni, aztán szűrje le, öblítőnek kitűnő. Használhat bármely más gyógynövényből készített öblítőt. A kakukkfű, a levendula illatosít és táplál. A szőkéknek a kamilla, a barnáknak a zsálya teszi fényessé és illatossá a haját.
    
Korpás hajra
A korpásodás egyik oka lehet a B-vitamin hiány, de gyakran okoz korpásodást az állandó stressz is.
Dörzsöljön a fejmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát a száraz fejbőrébe, majd mossa meg a haját habzóanyagmentes gyógysamponnal, végül használjon gyógynövényes (rozmaring, a kakukkfű vagy a zsálya)öblítőt!

kepek-1242.jpg

Arcápolás
    
Borogatáshoz 5 evőkanál gyógynövényt (szükség szerint például bodzát, levendulát, rozmaringot) 2 csésze vízzel forrázzon le! Hagyja kihűlni, muszlinhálón vagy papírszalvétával bélelt szűrőn szűrje le!
A száraz, zsírhiányos bőrt 1:1 arányban teának megfőzött és leszűrt cserszömörcével, apróbojtorjánnal, martilapuval, rozmaringgal, zsályával és kamillával lehet borogatni. A főzetet azonos térfogatú kaolinnal vagy talkummal (hintőporral) összekeverve bőrtápláló krémet kapsz.
Vízhiányos arcbőr esetén ránctalanító és frissítő hatású borogató a 2 rész zsálya, 1-1 rész levendula, kakukkfű, menta, pemetefű, szagos müge, akácvirág keverékének forrázata. Önmagában vagy kozmetikai zselével keverve arcmaszkként is alkalmazható.

kepek-1246.jpg

Arcmaszk
    
A maszkok kisimítják és táplálják a bőrt. Egy tojássárgáját verjen fel egy evőkanál olivaolajjal! A keveréket simítsd az arcára, 20 perc múlva meleg vízzel mossa le, és az arcát paskolgatva szárítsa meg!
Tehet sima joghurtot az arcára, amit és 15 percig múlva meleg vízzel öblítsen le!
Fél csésze zabpehely lisztet, öt evőkanál vizet és egy evőkanálnyi mézet keverj pasztává. Tedd az arcodra, hagyd rászáradni, majd meleg vízzel öblítsd le.
Két evőkanálnyi citromlét, egy tojássárgáját és egy teáskanál mézet keverjen addig, amíg az elegy be nem sűrűsödik. Hagyja megszáradni, majd hideg vízzel mossa le!
Aknés bőrre készíthet teát egy-egy rész kakukkfűből, levendulából, kamillából, hársfavirágból, papsajtlevélből, fehérmályva gyökérből, martilapu levélből. 3-4 kanálnyi teához ugyanannyi (gyógyszertári) kalcium-karbonátot téve keverje péppé, és azt kenje a bőrére!  Gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású.
Gyógynövény-, gyümölcs- és zöldségpakolások
Pakoláshoz 1 csésze vízzel 2 evőkanál gyógynövényből készítsen teát! Ha kihűlt, leszűrve semleges krémalapba keverheti. A célnak megfelelő gyümölcsöt passzírozza szét, tegye az arcára a pépet, 15-20 percig hagyja rajta, majd meleg vízzel mossa le! A citrom szárító, összehúzó hatású, olajos bőrre ajánljuk. A banán nyugtat és lágyít; a paradicsom és az uborka tisztít.
A gyümölcscentrifugában maradt gyümölcs- vagy zöldségpépet szintén használhatja arcpakolásra. Mézzel, tojássárgájával és kevés citromlével keverheti össze. A répapakolást legalább három héten át naponta használja száraz, érzékeny bőr ápolására!
    
Lemosó

A tej kitűnő bőrlemosó. Vattapamacsra tegyen egy keveset és kenje be vele a bőrét!

Olajos, zsíros bőrűeknek jó mélytisztító hatású, ha egy evőkanál gyógynövényt leforráz, és a gőzben inhalál közben. Bőrfrissítésre menta, gyulladáscsökkentőnek kamilla, pórus összehúzónak citromhéj alkalmas.

Az olajos, zsíros bőrt igen alaposan tisztítja a petrezselyem-méz keverék. 10 dekagramm petrezselyemzöldet mozsárban zúzzon össze, amíg nedvessé nem válik. Tegyen hozzá két teáskanál mézet. Ha kihűlt, tegyen belőle az arcára, 20-30 percig hagyja hatni, majd szivaccsal és meleg vízzel mossa le!
Kézápolás
    
A kereskedelemben kapható szappanok hosszas használat után kiszárítják a bőrt. Az otthon elkészíthető kézmosó krémek még az érzékeny bőrűeknek sem ártanak. Megtisztítják a konyhai, kerti munkában elszíneződött, a szereléstől olajos, zsíros kezet. Háziszappant lereszelve és vízben feloldva semlegesebb, kevéssé irritáló, folyékony szappant lehet készíteni. Más kemény szappan is alkalmas erre, ha nincs benne lauryl-sulphat.
A szennyeződés gyorsabban lejön a kézről, ha a kézmosó vízbe egy evőkanál cukrot is teszünk. A citromlé vagy kifacsart citrom héja a körmöket és az ujjakat is megtisztítja. Bevált szappanhelyettesítő a zabpehelyliszt is. Vegyen egy kanálnyit a kezébe, és vízzel készítsen pasztát belőle. Úgy mosakodhat vele, mintha szappan lenne.

Néhány csepp olíva- vagy mandulaolaj puhává és simává teszi a kéz bőrét. Ha a bőr igen durva és száraz, akkor egy kis sót is tegyen az olajhoz! Dörzsölje be finoman, majd mosson kezet tiszta szappannal és meleg vízzel. Ez a keverék bőrkeményedésre is jó.

Érett paradicsom levéből, glicerinből és citromléből készíthet 1:1 arányú keveréket. Ezt dolgozza be a bőrébe, majd langyos vízzel öblítse le! A glicerin helyett jobb, ha olivaolajat használ, paradicsom helyett pedig jó a reszelt alma is. Jól fehéríti a bőrt. Mézzel fokozhatja az ápoló hatást.
Lábápolás
   
Izzadó lábra 10 dekagramm gyógynövényt - cserszömörce-levelet, diólevelet, kamillát - főzzön fel egy liter vízben, várja meg, amíg kihűl, szűrje le, úgy öntse bele a lábáztató vízbe! Bőrnyugtató a kakukkfű, a levendula, a kamilla és az izsóp. Fokozható a bőr puhítása szódabikarbónával és tengeri sóval is.
Lábdagadás esetén vágjon félbe egy paradicsomot, és körkörös mozdulatokkal dörzsölje be a levét a láb bőrébe! A megszáradt pépet egy éjszakán át hagyja rajta, reggelre leapad a dagadás. A levendula-, rozmaring- és a majoranna olaj nagyon jó a merev izmokra és a reumatikus fájdalmakra. Ha a fájdalom nem múlik, borogasd be a lábad.

kepek-1243.jpg

Fürdők
 
Gyógyító fürdőhöz 50 dekagramm gyógynövényt 1 liter vízben főzzön fel, kihűlve szűrje le, és öntse a fürdővízbe! Tegyen zabpehelylisztet egy régi pamut zokniba, és amíg a fürdővíz folyik, áztassa bele a vízbe! A kioldódó anyagok tisztává, selymessé, simává teszik bőrét. A testét is dörzsölje végig a zabzsákkal a jobb tisztítóhatás végett!

Illatos fürdő

Szárított, illatos gyógynövényeket, például levendula virágját, rózsa szirmát kösse egy finom muszlinhálóba, és áztassa a fürdővízbe! Pár csepp illóolajat is tehet a vízbe (eukaliptusz megfázás enyhítésére, levendulát az immunrendszer serkentésére). Jobban eloszlik, ha előbb összekeveri pár csepp tejjel, tejszínnel vagy kevéske mézzel.
   
Olajos fürdő

Tegyen a forró vízbe pár csepp olíva-, mandula- vagy más növényi olajat. A száraz vagy napégette bőrnek igen jót tesz.

Sófürdő

Ha egy maroknyi sót szórjon a vízbe, tisztító és frissítő hatású fürdő, melyhez illóolajokat is adhat.

kepek-1244.jpg

Illatszerek
    
A hajtógázas permetekben mindössze 10 százalék ható-, ám 90 százalék hajtóanyag van. A flakonokat soha nem lehet tökéletesen kiüríteni. Használat után a szemétre hajítjuk a palack értékes alapanyagát – és vele a befektetett energiát is.

A levegőpumpás, újratölthető szóróflakont újra megtöltheti. 2 deciliter vízbe tegyen 3-4 csepp illóolajat, és a folyadékot alaposan rázza össze!

A hintőpor alapanyaga a talkum, melynek lelőhelyei gyakran azbeszttel szennyezettek. Rákkeltő hatása miatt a kozmetikumokból lassan kikerül. Sajnos, gyógyszereinkben és a vitamintablettákban még marad. Szitált zabpehelylisztet keverjen össze őrölt gyógynövénnyel vagy illatos, porított virágszirmokkal! A szódabikarbóna kitűnő izzadásgátló és szagtalanító. Fürdés után a még nyirkos bőrt egy kis pamutdarabra tett szódabikarbónával törölje át!

Újdonság az otthoni víztisztításban!

A SPA víztisztító csaptelepek kifolyócsövébe elhelyezett KDF55 tartalmú vízszűrő semlegesíti az egészségre ártalmas klórt, megszűri a nehézfémeket és más szennyeződéseket (mint pl. arzén, ólom, higany) és elpusztítja a baktériumokat, gombákat. A SPA vízszűrő kapszulát a Spa zuhanyfejben és a Spa csaptelepben egyaránt lehet használni. Elrhetőség a Partnerek oldalon.

Vissza